31.10.2005 :: 14:22

Egzorcyzmy Emily Rose ***

Wczoraj razem z dwoma kumpelami poszłyśmy na "Egzorcyzmy Emily Rose". Zasiadając na sali kinowej nie byłam do końca przekonana czy dobrze robię, bo film zapowiadał się przerażająco. Ale ja lubię się bać!!! No więc gdy zgasły światła rozpoczął się ten przejmujący thriller, oparty na faktach (co wzbudziło we mnie jeszcze większe kontrowersje). Mimo wszystko uważam, że film był świetnie zrobiony i warto go obejrzeć. Sceny grozy były dobrze podkreślone przez światło i dźwięk. Nie będę wam więcej o nim opowiadać, ale zamieszczę krótką recenzję: Egzorcyzmy Emily Rose to opowieść o księdzu, który został oskarżony o spowodowanie śmierci przez niedopełnienie obowiązków. Młoda studentka Emily Rose zapada na chorobę, której objawy nie dają się wytłumaczyć z medycznego punktu widzenia. Początkowo objawia się to koszmarnymi halucynacjami, którym towarzyszą drgawki. Lekarze po przeprowadzeniu badań oświadczyli, iż jest to epilepsja. Niestety wszelkiego rodzaju leczenie nie przynosi skutku. Po dalszych oględzinach postawiono diagnozę, że oprócz tego choroba ma również podłoże psychiczne. W związku z tym zmieniono dotychczasową terapię. Niestety i tym razem skutek był zerowy. Emily, zagorzała katoliczka, poszła po radę do księdza z rodzinnej parafii – ojca Richarda Moora. Po długich rozmowach i namysłach ksiądz dochodzi do wniosku, iż przyczyna choroby nie leży w sferze psychicznej lub cielesnej, lecz odpowiedzialne za nią są złe duchy. Ks. Richard decyduje się przeprowadzić egzorcyzmy. Oboje, ojciec i Emily, w wierze pokładają swą nadzieję. Dla księdza jest to tym głębsze przeżycie iż robi to po raz pierwszy w życiu. Niestety w trakcie rytuału Emily umiera. Ksiądz Richard zostaje oskarżony i postawiony przed sądem za niedopełnienie obowiązków. Obrońcą księdza zostaje Erin Bruner, która bardzo niechętnie podejmuje się tej sprawy. Głównym powodem dlaczego zgodziła się bronić księdza jest to, że obiecano jej poważne stanowisko w firmie prawniczej w której pracuje. W trakcie rozprawy ateizm Erin staje naprzeciw głębokiej i niezachwianej wiary księdza. Podczas trwania procesu prawniczka zaczyna mieć poważne wątpliwości co do swojego światopoglądu wzmagane dodatkowo przez niewytłumaczalne zjawiska, które mają miejsce.

***